TELENOVELY

 
 
Název je odvozen ze slov "televize" a "novela". Tenhle žánr je hodně; a dokonce mimořádně, oblíben v Latinské Americe. Slovenská televize dávala do nedávna opravdu hodně telenovel. Já osobně miluji hlavně ty mexické. Dobrou úroveň mají i kolumbijské telenovely. 
Tento žánr je zatracován "inteligentními" a "rozumnými" lidmi. Přemýšlela jsem proč. Není to jen tím, že se mnoha lidem více líbí "akčňáky", krváky a horory. Je to zřejmě tím, že v telenovelách je představován NORMÁLNÍ život  NORMÁLNÍ svět, kdežto mi už žijeme ve světě a době NENORMÁLNÍ. Každá zvrhlost a podlost je normální... Telenovely zatracují hlavně lidé, kteří jdou s dobou, jsou "moderní". Tedy ti, kteří jsou dokonale pomýleni rafinovanou propagandou a duchem světa.
 
 
V telenovelách ještě můžete vidět, jak mají fungovat mezilidské vztahy, jak má fungovat normální rodina, propagují lásku rodičů k dětem a dětí k rodičům, jak se má chovat muž - opravdový muž, ne mačo; a jak žena a manželka, prostě hodnoty, které jsou platné v každé době. Telenovely jsou vlastně takové pohádky pro dospělé - hlavně pro ženy. Nejde jen o romantiku. Často je zde sice láska představována jako nějaká posedlost, touha vlastnit. To je však to nejmenší, to je jen takové koření celého děje. Jistě, i zde se setkáváme se zlem, podlostmi, krutostmi. Ale jako v každé dobré pohádce, vždy nakonec dobro zvítězí a zlo je potrestáno. 
Není pravdou, že herecké výkony stojí za starou bačkoru. Není to pravda. Herci jsou skvělí. Může se stát, že v některé telenovele herec nepodá dobrý výkon. Například Mario Cimarro: Ve Skryté vášni nemá chybu, ale v Moři lásky je jeho výkon jen slabým odvarem jeho umění.
Mexické telenovely jsou nejlepší proto, že u Mexičanů je normální modlit se a utíkat se k Bohu v životních nesnázích; a samozřejmě pak Bohu děkovat. V mexických telenovelách mne okouzluje jejich patriotismus a láska k vlasti, jejich nadšení pro svou vlast a krajinu. V jejich telenovelách můžeme vidět mnoho překrásných mexických měst a přírodních krás. To v jiných telenovelách nenajdete. Láska Mexičanů ke své krajině a vlasti se díky telenovelám vloudila i do mého srdce.
 
 
Teď vám nabídnu několik telenovel, které fakt stojí za to. 
Za nejlepší považuji "V náručí diabla" - ta se odehrává v New Yorku, v současnosti. Napínavá od začátku do konce, nejde jen o romantickou lásku, je to i kriminálka. 
Úplně první telenovela, kterou jsem  až dosud viděla možná i 6x, je "Túžba tela". Starý muž, čerstvě ženatý s mladičkou kráskou, velice bohatý podnikatel zemře; a jeho duše vklouzne do těla mladého, silného muže. 
"Skrytá vášeň" mne okouzlila nejen pro vysokou kvalitu, ale i hudbou a krásnými písněmi.
Dále doporučuji telenovelu  "Nespútaný anjel". Má 194 dílů, ale ty poslední čtyři byly šité horkou jehlou a nemají valnou hodnotu. Jinak ovšem skvělá telenovela.
 
 
Pár dalších telenovel, které stojí za podívání, jen telegraficky: "La Tormenta", "Čistá láska", "Dvě tváře lásky", "Láska až za hrob".
V poslední době naše televize nakupují hlavně turecké telenovely. Tyto nesleduji, nemám je ráda, kromě "Tisíc a jedna noc". 
Pěkný den všem přeji a dívejte se na to, co se vám líbí a co vás baví. Nemusíte sdílet můj názor a vášeň pro mexické a kolumbijské telenovely.