KOSTNICE

 
 
Minulý týden, ve středu 29.7. jsem navštívila město, které je mému srdci blízké, Kutnou Horu. Fotky z tohoto výletu je možné shlédnout na mém fejsbúku (www.facebook.com/sasenka.cakanova).
Všechno bylo skvělé, miluji středověk a tady je toho do sytosti. Nejen chrám sv. Barbory a katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Navštívila jsem i Kostnici, která se nachází v kostele Všech svatých na hřbitově blízko katedrály v Sedleci. V kostnici bylo zakázáno fotografování, proto vzniká tenhle článek, můžu použít obrázky z netu.
Dle starodávné pověsti byla na tomto hřbitově rozprášena hlína, kterou mniši přivezli z Jeruzaléma - tím se hřbitov stal "svatým polem". Údajně zde bylo v roce 1318, v čase morové epidemie, pohřbeno na 30 000 mrtvých, a pak dalších cca 10 000 mrtvých v dobách husitských válek. Na konci 15. století byla velká část hřbitova zrušena, a bylo vyzvednuto a exhumováno přibližně 40 000 mrtvých. Jejich ostatky byly uloženy do kostela na hřbitově, do spodní kaple. Dle pověsti již v roce 1511 jeden mnich poskládal kosti do velkých pyramid. Stavební mistr František Rint z České skalice provedl v roce 1870 mimořádně nápaditě výzdobu podzemní kaple pomocí kostí a lebek ze zmíněných pyramid. Kosti, které použil k výzdobě, dezinfikoval a vybělil chlorovým vápnem.
 
Lebky a kosti mi byly vždy jaksi "proti srsti", tyto symboly jsem neměla ráda, byly to pro mne symboly smrti a zmaru, symboly zla. Přesto jsem do kostnice šla. Výzdoba z kostí a lebek ve mne ale nevzbuzovala hrůzu, líbilo se mi to. Na chvilku jsem se zastavila, abych mohla vnímat přítomné energie. Jen třetí čakra byla mírně rozechvělá, ale jinak se zdálo vše v pořádku. Ve chvilkové meditaci jsem dýchala do třetí čakry a přišla mi informace, že smrt není konec, ale začátek, a proto to můžu vnímat jako symbol nového života. Když člověk umře, tak se narodí do jiného - lidským očím neviditelného světa. A naopak - když se člověk narodí, "umře" v tom vyšším, neviditelném světě. Každá mince má dvě strany a vše,co jednou začne, také jednou skončí.
Návštěva tohoto místa mi pomohla vyčistit jeden malý psychický blok a něco málo pochopit.