DESATERO ZASTAVENÍ

 
V sobotu jsme s vnoučkem šli na procházku - na Vejdoch, ke Stromu života. Chtěla jsem si projít novou Cestu života, což je unikát a vskutku geniální nápad. Cesta k vyhlídce Strom života vedla přes louku, která patří JZD. Zemědělcům se to hrubě nelíbilo, tak bylo rozhodnuto, že se postaví jiná stezka: CESTA ŽIVOTA. Jde o deset kamenů s umělecou prací kováře Josefa Tulise. Jednotlivá zastavení jsou inspirována Desaterem Božích přikázání. Každé z přikázání je charakterizováno jedním slovem. Fotografie všech kamenů s popisky najdete na mém fejsbúku. Tady: www.facebook.com/sasenka.cakanova/posts/2468864989924025
Cestou tam mi vnouček vysvětloval, jak je to s tím moribundusem, proč je zároveň nebezpečný a neškodný, jak to funguje... Dále mi vykládal, co jsou to bakteriofágy a jak fungují, jak vypadají, co v těle dělají. Pochlubil se, že se díval na videa, kde je to všechno přesně popsáno, vysvětleno a graficky znázorněno. Tak jsem ho poprosila, ať mi ta videa pošle na mesendžer, že mne to také zajímá. Odpověděl, že to nemůže, že mesendžer nemá, ale řekne mamince, aby mi to poslala. Pak řekl něco, co mne dostalo do kolen: "Nevadí, že je to v angličtině?"
Páni! Desetiletý kluk! A on se sám vzdělává pomocí anglicky mluvených videí! Chlapec, který začal chodit teprve do páté třídy ZŠ...
 
Prošli jsme si Cestu života, která vede ke Stromu života a fotila jsem. Fotečky najdete pod tímto článkem.
Cestou domů jsme se zastavili na sportovišti pod Vejdochem. Je zde na jednom místě fotbalové i volejbalové hřiště, hřiště pro košíkovou, dětské dopravní hřiště a nový workout. Netuším, jak by se tohle slovo dalo přeložit do češtiny, ale jistě všichni víte, o co jde, tedy co to je. Kromě toho je zde místo pro kapelu, i pro tanec, také stánek - něco jako kiosek. Zde se konají oslavy a veselice.
Nikouškovi se všechno velice líbilo, zdrželi jsme se dobrou chvíli. Cestou zpět domů zaujala vnoučka tato cedule: 
 
   
 
Vysvětlila jsem mu, že v roce 2013 byla naše vesnička vyhlášena nejkrásnější vesnicí Vysočiny. Byla to velká sláva! 
Pak jsme se zastavili na dětském hřišti pod starou školou. I tady se Nikoušek mohl dobře vydovádět. Najednou - zrovna se houpal na houpačce - mi povídá: "Jámy jsou tou nej, nej, nejkrásnější vesnicí jakou znám!" A po chvíli dodal: "A že jich znám hodně!" Zůstala jsem s otevřenou pusou... Nebylo však všem překvapením konec. Cestou domů ještě prohlásil: "To bude tím, že Jámy mají nejlepšího starostu!" 
 
Přišel čas na avízované fotky. Všech deset kamenů Cesty života i s popisky najdete na odkazu výše. 
 
Strom života na vyhlídce na kopci Vejdoch, nad obcí Jámy.
 
 
Na jedné z lip vedle Stromu životu je tento věnec s trikolórou.
 
 
 
Vyhlídka z Vejdochu.
 
 
 
Desáté zastavení Cesty života. Obec se postarala i o nové, hezké posezení.
 
 
 
Čtyři v jednom. Čtyři stromy vyrůstající z jedno místa najdeme na hřišti pod starou školou. 
 
 
 
Obec Jámy. Kopec Vejdoch je ta modrá tečka nahoře. 
 
 
 
Mám ještě několik snímků ze včerejší oslavy. Podívejte se tady: