LASKAVOST SE VYPLÁCÍ

 

 

<br/><a fhref="https://oi54.tinypic.com/4qk6eb.jpg" target="_blank">View Raw Image</a>

 Autor: Vlastimil  Marek

Co můžeme každý z nás udělat pro lepší svět hned teď a tady? Nemusíme zkoušet přesunout hory, změnit lidi a svět. Stačí, když začneme být laskaví. K sobě, svému tělu a životu, ke svým bližním, ke kolegům, přátelům a hlavně nepřátelům, k přírodě, vesmíru. Není cesta k laskavosti, laskavost je Cesta. Cesta k Lásce.

 

Pokud pravidelně (např. o úplňku, nebo o slunovratu) meditujete, zkuste meditovat na vizi „laskavých lidí v laskavém světě“. Každé město, každá vesnice, každý dům či byt se tak může (nejprve jen ve vaší vizi) postupně stát laskavým místem plným laskavých lidí. Jen si to zkuste představit - laskavá Aš, laskavý Beroun, laskavá Dobříš, laskavý Frýdek, Hradec i Jeseník, laskavá Kroměříž, laskavá Lhota, Mimoň, Nesměň, Obrataň či Olomouc, laskavá Praha a laskavé Pardubice, laskavý Rýmařov, laskavá Sušice, Uhříněves, laskavý Vimperk nebo Žatec. Být laskavý je totiž vždy ekonomicky, ekologicky, tržně i společensky lacinější a přitom (v delším časovém horizontu) efektivnější.

Laskavost je přirozená a vrozená vlastnost. Nemusíme se ji učit. Každý ji máme od narození v sobě. Jen je ji třeba tím, že budu laskavý, znovu nalézt a začít využívat. Každý umíme být laskaví, když je nám krásně v létě u potůčku na rozkvetlé louce. Každý umíme být laskaví ke štěněti nebo koťátku. Zkusme tedy být laskaví programově i ve chvílích, kdy jindy propadáme beznaději, skepsi a hněvu. Z počátku si možná budeme připadat směšní, chce to ale chvíli vydržet a pak se začnou dít věci. I sebemenší laskavost někde na povrchu vyvolá rezonanci někde hluboko, u zdroje vrozené všelidské laskavosti. Nejen v nás.

Změníme-li takto způsob, jak vnímáme svět, začneme měnit i strukturu svého mozku: jednotlivé neurony začnou budovat nová propojení. Za nějakou dobu začneme přirozeně myslet, jednat a cítit laskavěji. Začneme laskavost vyzařovat ale i přitahovat. Čím víc jí rozdáme, tím víc jí dostaneme.

 

Laskavost je lékem a nejlepší zdravotní prevencí zároveň. Kdo je laskavý (a je mu dobře), funguje. Nepřekáží svému imunitnímu systému. Začne zářit zdravím a pohodou. Začne rozeznávat signály své mysli, svého těla, okolí, doby, začne jim naslouchat a začne je poslouchat. Přestane (i v dobrém úmyslu) škodit sobě, tělu, okolí.

Laskavost energetizuje a otevírá dveře do srdce druhých. Tím, že je díky laskavosti hladina naší mysli jaksi rovnější, nerozvířena tisíci myšlenek, obav, skepsí a očekávání problémů, je schopna, jako zrcadlo, odrážet s otázkou zároveň i odpověď. Začneme slyšet a cítit, co je za zdánlivě neřešitelným problémem, za zdánlivě nepochopitelným jednáním partnera či přítele, nebo za agresí šéfa či politika, svou laskavostí ho předem odzbrojíme a zároveň nalezneme jediné správné řešení té či oné konkrétní situace.

Laskavost je zaručená a překvapivě snadná cesta ke štěstí. Mysl člověka, který je ke svému světu laskavý, je přirozeně harmoničtější, vyrovnanější, nezatížená minulostí a nepředpojatá vzhledem k budoucnosti. Obě mozkové hemisféry více spolupracují. Člověk pak jedná nezablokován (obvyklými stresy a napětím v těle v důsledku očekávání problémů), vnímá, myslí a koná intuitivněji, s nadhledem a tvůrčí představivostí. Správná řešení ho prostě jakoby sama napadnou. Nebude jen pasivní obětí vnějších změn (a sil a tlaků) - začne s chutí a radostí nenásilně a vědomě ovlivňovat a přetvářet sebe a svůj svět.

 

Vždy, když je nám dobře, usmíváme se a jsme na celý svět laskaví. Otočme to - buďme k sobě a celému světu laskaví, a bude nám dobře.

ZDROJ