CO JE TO OSUD

 

 

Řekneme-li osud nebo o něčem prohlásíme, že je to osudové, míníme tím mimo jiné to, že je to nevyhnutelné. Je to můj osud, slýcháváme, tak se nedá nic dělat. Když člověk nechápe něco z toho, co se mu děje, nebo to neumí změnit, říká, že je to osud. Osud je magické slovo, za kterým lze schovat ledacos.

Někdy se ptáme, proč se jednomu daří, na co sáhne, a jiný, ač se snaží vší silou, není odměněn odpovídajícím výsledkem? Proč se z ničeho nic dostaví osudová rána a jindy se stane zázrak? Co nebo kdo naše osudy řídí? Utváříme si svůj osud tím, jací jsme a jak se chováme, nebo to záleží ještě na něčem jiném?

Každý člověk vnímá informace o své  minulosti, budoucnosti nebo skutečnosti osvětlující stav věci v daném okamžiku jako významné. Je samozřejmé ptát se, kdo jsem, jaké jsou mé silné a slabé stránky, k čemu mne předurčují mé charakterové vlastnosti. Když  se lidé v dnešní době zajímají o věštění, častou motivací bývá pátrání po smyslu a úkolu vlastního života. V hloubi každé lidské duše se skrývá přání uchopit vlastní osud, vědomě ho formovat a přetvářet. Je to sice věc velice obtížná, ale věřte, že ne nemožná!

Je osud každého člověka, a pochopitelně i každého živého tvora, předurčen nebo je utvářen pouhými náhodami a směsicemi různých vlivů? Je všechno výsledkem shluků náhod nebo to naopak má svou logiku? Pravda je, že nikdo nezná spolehlivou odpověď. I v nejstarších dobách lidé věřili, že Bůh, sudičky, Vyšší vůle určují lidský osud. Tyto "instance" rozhodují o nás, ale nikoliv nez nás.

Představa, že člověku je dána svobodná vůle a v rámci svého osudu má možnost volby, je rovněž velice starého původu. A tak je pravdivé i tvrzení, že si o svém osudu rozhoduje každý sám. Měnit osud, do kterého jsme se narodili pomocí svých rozhodnutí, sice lze, ale jen do určité míry. Mluví se o tom, že člověk dokáže svůj osud změnit zhruba o 30% (není to moc, ale někdy to může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí). Je to možná složité k pochopení, ale zkuste si představit, že všechny situace, které ve vašich životech mohou nastat, ty významné i ty obyčejné, jsou předem připravené a vy si z nich můžete vybrat. Výběr provádíte neustále, a to i tehdy, když si to vůbec neuvědomujete. Probíhá ve vašem nevědomí. Přitahujete k sobě okolnosti, které odpovídají vašim myšlenkám a náladám, skrytým přesvědčením.

Existuje teorie, která považuje vaše myšlenky za atraktora (přitahovače) událostí, které nás pak v životě potkají. Děje se nám jen to, co si k sobě přivoláváme tím, jací jsme, jak přemýšlíme, jak si ukládáme zkušenosti, jaké emoce podporujeme.

(Vybráno z týdeníku "Spirit" č. 4/2010)