UVĚDOMĚLÝ OBČAN

 
 
Za bývalého režimu jsem i já byla uvědomělá občanka. Obzvlášť silně v časech mých studentských let. Po podvodu jménem "sametová revoluce" jsem byla otřesena, že všechno je, a bylo - jinak. Vzpomínám, že tehdy jsme byli téměř všichni "uvědomělí občané". Ano, byli i lidé, kteří s režimem nesouhlasili, ba i tací, kteří pravidelně poslouchali "na tajňačku" vysílání Hlasu Ameriky, či Svobodné Evropy. Považovala jsem tyto lidi za exoty... Společnost byla rozdělená na ty "uvědomělé" a na "oportunisty". Dnes je to stejné, jen tehdy to nebylo tak do očí bijící, spíše to bylo skryté.
Tehdy jsme ani nevědeli, že nějací oportunisté existují. Až po revoluci jsem zjistila, že to byli tzv. disidenti. Tehdy se informace, které nebyly v souladu s oficiální ideologí, šířily jen pomocí samizdatu, tajně a konspiračně. Jen málokdo se dostal k něčemu takovému, jako byl samizdat. Kdo nesouhlasil s režimem, seděl v báni, nebo makal v kotelně u lopaty; a bylo jedno, zda to byl světoznámý profesor, fylozof, lékař... Také tyto informace byly před občanstvem tajeny.
 
 
Dnes je to stejné jako za socíku, jen máme větší možnosti hledat si informace, dokonce i takové, které jsou režimu proti srsti. Máme i dnes uvědomělé občany a oportunisty. Ti uvědomělí občané věří všemu, co jim TV a politici řeknou, a nekriticky to přijímají. Nějaké přemýšlení, hledání pravdy a jiných než oficiálních informací je nad jejich síly a schopnosti. A jsou hrdi na to, že jsou uvědomělí. Ideologie a propaganda jsou rafinovanější a navíc jsou všude. Televize a jiné sdělovací prostředky jsou jen nástrojem programování myslí občanů. Nekritizuji, nepodceňuji tyto lidi, mám pro ně pochopení. Vždyť jsem na tom ve svých mladých letech byla stejně.
Oportunisté nevěří hlásným troubám režimu a hledají si i jiné informace, alternativní. Jasně, že je to těžké - ani alternativa nebývá vždy "košer". Informací je tolik, že se v tom už jeden nedokáže vyznat. Samozřejmě, že často uvěřím klamu, lži, či dezinformaci. Ale časem se vždy všechno vyjasní, já pochopím... Proto do hledání PRAVDY je nutno zapojit i srdce a intuici. Za "komančů" bylo informací minimum. Dnes jich je tolik, že ani není v lidských silách přečíst si všechno, co se v alternativě za jeden jediný den objeví. 
Tehdy existovaly rušičky, aby lidem ztížili poslech "nepřátelských stanic". I když tehdy byla propaganda téměř všudypřítomná, nebyla tak krutá a rafinovaná jako dnes. Pokud máš jiný názor, díváš se na věc či událost z jiného úhlu - označí tě za konspirátora, rasistu, xenofoba. Na internetu ve velkém mažou příspěvky, blokují stránky. Přátelé moji, to je znak toho, že je v těch článcích a informacích něco pravdivé. PRAVDA byla vždy nepřítelem číslo 1 v každém režimu. 
Ano, byla jsem uvědomělou občankou. Ale dnes, po všech životních zkušenostech, jsem hrdou oportunistkou. Politikům nevěřím ani "dobrý den".