DESATERO PRO KOČKU

Autor: Michal Vogl, evangelický farář Sněžné

Jsou různá desatera, ale mám dnes na mysli to původní, od Boha dané - v jednoho Boha věřiti budeš, cti otce svého i matku svou, nezabiješ, nesesmilníš, nepokradeš - však víte. A kočku myslím - domácí, čtyřnohou.

Kamarádka požádala nedávno mě a mou ženu, zda bychom jí po dobu její nepřítomnosti nekrmili zvířata. Psa, sedm koček, morčata, králíky. První den to docela trvalo, než se všem strava přidělila, ale pak vše běželo bez problémů. Až do třetího dne. Díval jsem se nevěřícně na prořídlé stavy koček a ptal se v duchu, kde jsou. Jedna rezavá se mi moc nelíbila, vypadala dost špatně a zuboženě. Další den už nedorazila a jedna mourovatá vypadala, že je v posledním tažení. Kontaktovali jsme veterinářku. Než mohlo dojít na poslední injekci, zvíře pošlo. Podle veterinářky nešlo o kočičí mor, ale o otravu. Zbyly jen dvě kočky. Katastrofa. Tohle se musí stát zrivna, když hlídáme zvířata my. Paní doktorku ovšem situace příliš nepřekvapila. "Majitelka odjela? Tak to je jasné. Sousedi viděli, že je auto pryč, a kočky otrávili. To se stává běžně. Bohužel, lidi jsou zlí."

Nejsem žádný skalní ochranář zvěře. Chápu, že se hospodářská zvířata zabíjejí, že je jíme, používáme jejich kůži a kdeco dalšího. Ale tohle? Ta zvířata strašně trpěla, alespoň podle té jedné kočky, kterou jsem viděl umírat. Každá kočka měla své jméno. Patřily dětem, existovala k nim citová vazba. To všchno někdo obratem ruky zničil, a možná si ještě říkal, jak se mu to dobře povedlo. Proto jsem si vzpomněl na desatero. V hloubi duše jsem přesvědčen, že se přikázání "nezabiješ" v této situaci dá klidně interpretovat jako "neutrápíš kočku podáním jedu". Nezabiješ znamená také "nezničíš vztah" (třeba dětí a koček), nezabiješ má ještě význam "nebudeš ani zvíře zabíjet bezdůvodně". Ptám se sám sebe, jestli to toho traviče napadlo. Dnes přece moc lidí do kostelů nechodí, neznají Desatero. Snažil jsem se dotyčného omlouvat. Třeba mu ty kočky něco zlého provedly. Ale pak mně došlo, že přece musel čekat, až majitelka koček odejde. Bylo mu jasné, že by mu to neschválila, bylo mu jasné, že dělá pěkné svinstvo. Kdepak, žádná omluva neexistuje. Nezabiješ platí i pro kočku.

(Týdeník "Vysočina", 5. února 2009)