TEMNÁ HMOTA

 
 
 
Další skvělý román z kategorie "jedním dechem".
Hlavním hrdinou je Jason Dessen, profesor fyziky, manžel Daniely a otec Charlieho. Jeden zcela obyčejný večer se mu stane něco hrozného. Je přepaden mužem v masce gejši a odvlečen do nějakého starého skladu.
Ukáže se, že se následně probudí v úplně jiném světě, kde je špičkovým vědcem v oboru kvantové fyziky a objevil způdob cestování mezi paralelními realitami. Slouží k tomu zvláštní, elektormagnetická místnost ve tvaru kostky a speciální droga, která navodí v mozku daného člověka tzv. superpozici a pak může navštívit další paralelní světy. Ovšem jen ty, které existují v současnosti - do minulosti, či buoucnosti prostě nelze. Jenže těch paralelních realit jsou triliony trilionů...
To, co Jason prožívá ve světě, kde je špičkovým fyzikem, je prostě jedna hrůza, ale nakonec se mu povede - s pomocí psycholožky, která není schopna akceptovat páchané krutosti - dostat se do kostky. Takhle hledá ten svůj svět, svoji realitu, svoji Danielu a svého Charlieho. Není to snadné, vždyť pararelních realit je nekonečné množství.
Jason ví, že mu jeho život ukradl ten druhý Jason, autor krychle - cestovního prostředku mezi realitami.
V době, kdy mu Daniela oznámila, že je těhotná, Jason se rozhodl pro rodinu. V tom okamžiku se realita rozdělila - v té druhé realitě se Jason rozhodl pro kariéru. Jenže náš kariérista si uvědomil, že rodina je mnohem víc, než úspěch a sláva a rozhodl se vyměnit si místo s Jasonem, který má rodinu a žije ve šťastném manželství. Doslova mu ukradl jeho život.
Jason navšívví mnoho paralelních realit, než se mu povede najít tu svoji pravou, svoji Danielu, svůj domov. Tím to ale nekončí, Jason 2 se nechce vzdát.
Je to napínavé, dramatické, překvapující, ohromující. Ani na chvilku se nebudete nudit. Víc neprozradím, abych vám nezkazila hluboký zážitek z četby.
 
 
Ukázka - str 213, 214:
Vidím sám sebe vycházet ze dveří domu,seběhnout ze schodů a zamířit ke stanici El. Odtamtud pojedu Fialovou linkou do Evanstonu na Lakemont. Na uších mám sluchátka s aktivním potlačením hluku a nejspíš poslouchám podcast - nějakou vědeckou přednášku nebo Americký život. 
Podle titulní strany Tribune je 30. října, tedy necelý měsíc od toho večera, kdy mě s pistolí v ruce unesli a vyrvali z mého světa.
Mám ale pocit, že tou krychlí už cestuji roky.
Nevím, s kolika Chicagy jsem se už propojil.
Začínají mi splývat.
Tohle je zatím nejblíž, ale není moje. Charlie chodí na soukromou školu a Daniela pracuje z domova jako grafická designérka.
Jak tady sedím, uvědomím si, že Charlieho narození a mé rozhodnutí žít s Danielou jsem vždy považoval za mezník, po kterém se naše životní dráhazačala odklánět od úspěšné kariéry.
Jenže to je nepatřičné zjednodušení.
Ano, Jason 2 se na Danielu a Charlieho vykašlal a později udělal vědecký průlom. Jenže je milion Jasonů, kteří také utekli a krychli nevymysleli.
Světy, kde jsem Danielu opustil a z našich kariér stejně nic nebylo.
Nebo kde jsem odešel a oba jsme měli mírný úspěch, ale obrátit svět naruby se nám nepodařilo.
A naopak, jsou i světy, kde jsem zůstal, měli jsme Charlieho a naše životní dráhy nebyly nijak dokonalé.
Kde náš vztah ztroskotal.
Kde jsem se rozhodl z manželství odejít.
Nebo se tak rozjodla Daniela.
Nebo jsme se snažili a trpěli spolu, ale zlomení a bez lásky, a jen jsme přežívali kvůli synovi.
Jestli já představuju vrchol rodinného úspěchu pro všechny Jasony Desseny, pak Jason 2 představuje vrchol profesionální a tvůrčí. Jsme protipóly téhož muže a předpokládám, že není náhoda, že Jason 2 si ze všech možností vybral zrovna mě.
Všechno naznačuje, že moje identita není binární.
Je mnohotvárná.
A možná můžu zapomenout na trpkost cesty, kterou jsem nešel. Cesta, kterou jsem nešel, totiž není jen opak toho, čím jsem. Je to donekonečna rozvětvený systém, který obsahuje všechny permutace mého života mezi extrémy, které představují já a Jason 2.
Sáhl jsem do kapsy a vytáhl předplacený mobil, který stál padesát dolarů. Za ty peníze jsme mohli s Amandou mít jídlo na jeden den, nebo další noc v laciném motelu.
Rukavicemi bez prstů rozložím vytrženou stránku z chicagského telefonního seznamu a vytočím zakroužkované číslo.
Místo, které je skoro můj domov, má v sobě něco strašlivě oamělého.
Z místa, kde sedím, vidím pokoj v prvním patře, kde má patrně Daniela pracovnu. Závěsy jsou roztažené a ona sedí zády ke mně před obrovským monitorem.
 
 
Temná hmota, autor: Blake Crouch, Vydala Euromedia Group,a.s. - Knižní klub, v roce 2017. Počet stran: 320.