DEN, KDY JSEM SE NAUČIL ŽÍT

 
 
Nádherné, skvělé dílo. Vhodné pro všechny duchovně žijící lidi, ale především pro ty, kdo s duchovním rozvojem a prací na sobě začínají. Já bych řekla, že je to základní kniha duchovního rozvoje pro začátečníky i pokročilé. 
Hlavní hrdina, Jonathan, žije stejně jako všichni ostatní. Je společníkem pojišťovací firmy, ale práce ho nebaví. Vede rutinní život - jeden den jako druhý. Je rozvedený a jedinou radost v životě má, jen když může dva dny za 14 dnů být se svou dcerkou Chloé.
Jednou se však něco stalo. Při procházce po nábřeží se potká s mladou cikánkou, která mu chtěla věštit z ruky. Jakmile nahlédne do jeho dlaně, zděšeně uteče. Jonathanovi to nedá a utíká za ní. Copak to cikánka viděla? Dozví se, že ho čeká smrt, jen pár měsíců života.
 
 
Jonathan se rozhodne pro dovolenou a odjede ke své tetičce Margie. Nad jeho životem se vznášela smrt. Tetička ho naučila myslet jiným způsobem a ukázala mu život z jiné stránky. Po návratu se z něj stal jiný člověk a žil jinak. 
Důležité postavy jsou i tenista Austin Fisher a Ryan, který ze svého doupěte natáčel špičkovou technikou rozhovory a konání lidí ve svém okolí - které považoval za totální hlupáky, vysmíval se jim a všechno vkládal na svůj videoblog. 
 
Jak začít se změnou života? Jak se smířit s vlastní brzkou smrtí? Jonathan to zvládl. Může to zvládnou každý. Tato kniha je rukovětí duchovního a osobního rozvoje, sebepoznání. I když je to kniha duchovní, je to román, který mne nadchl. Jonathan radikálně přehodnotil svůj vztah k životu, k lidem, k sobě samému, k událostem ve svém životě. Závěr je nečekaný a překvapivý. 
Tahle kniha, duchovní román, mne skutečně nadchla. 
 
 
Přidávám několik perliček:
 
"Bojem často jen posilujeme to, proti čemu bojujeme." 
"Hledej uvnitř."
 "Lepší je zapálit vlastní svíčku, než proklínat temnotu."
 "To, co u druhých nenávidíme, bývá někdy tím, co sami u sebe nepřijímáme."
 "Nalézt božské v sobě znamená dostat se na vyšší úroveň vědomí." 
"Naslouchej svému srdci, ne hlavě."
 
Pokud bych měla toto dílo hodnotit systémem hvězdiček, kde pět hvězdiček je nejlepší a jedna nejhorší, tak dávám pět hvězdiček. Prostě - SUPER  dílo a super čtení.
 
 
Laurent Gounelle: Den, kdy jsem se naučil žít. Vydalo nakladatelství Rybka Publishers v roce 2015. Počet stran 246.