KÓD 1

 
 

Jozef Banáš

Po této knížce jsem sáhla proto, že jsem se dočetla, že Jozef Banáš je slovenský Dan Braun. A nezklamal! Zdá se mi, že je ještě lepší spisovatel, než sám autor "Šifry mistra Leonarda" a dalších slavných děl.

Opravdu jde o dechberoucí čtení. Příběh se odehrává v současnosti a zároveň v době Ježíšově. "Provokativní mysteriózní román" je podtitul tohoto skvělého díla a přesně to vystihuje. Děj se odehrává jak v součanosti, tak v době, ve které žil a působil Ježíš.

Hlavními hrdiny - kromě Ježíše samotného - jsou Michal Král a jeho manželka Marika. Marika onemocní zákeřnou rakovinou a je přesvědčena, že se může vyléčit jenom tak, že chvilku pobude v modlitbách a meditacích v Ježíšově hrobě. Proto odletí do Izraele. Jenže v rozhovoru s rabínem Simonidesem v Jeruzalémě se dovědí, že Kristův hrob v Izraeli hledají marně a tak začíná vzrušující pátrání. Co však netuší je, že Micchalův přítel Tomáš je agentem vatikánské tajné služby a že jsou permanentně sledováni.

Souběžně autor popisuje Ježíšův život, ale trošku jinak, než jej známe z evangelií. Ježíš touží od malička po poznání PRAVDY, proto odmalička studuje. Nakonec se dostane i do Indie. Opravdu strhující je příběh o tom, jak Ježíš zachránil mladou vdovu před upálením (se svým zemřelým manželem). Dobře napsaný příběh, který mne nevytáčí tak, jak to bylo v případě "Galilejce". Protože v autorově podání je Ježíš hluboce lidský, spravedlivý, toužící pomáhat lidem a ŽÍT  A POZNAT PRAVDU. Je to všechno jen autorova fantasie, ale to nevadí. Je to tak luxusně sepsáno, že vás to nutí číst pořád dál. Jednoduše: "Chytne a nepustí".

Michal s Marikou se nakonec dostanou do Indie, do Kašmíru, k údajnému Ježíšovu hrobu. Velmi nebezpečná záležitost, velice napínavě napsáno. Záchrana jejich životů v poslední chvíli.

Všechno od začátku do konce je strhující a překvapující.

 

(Chrám Božího hrobu v Jeruzalémě)

 

Například debata členů tajné vatikánské služby, když debatují zda Ježíš skutečně umřel na kříži, zda skutečně vstal zmrtvých a další záhady. Bibli znám docela dobře, ale toto mne dostalo. Pan Banáš zná Bibli dokonale a netušila jsem, kolik protichůdných informací lze zde najít... Ale autor zná dokonale nejen křesťanství, ale všechna ostatní náboženství! Dokonale se orientuje jak v buddhismu, tak i hinduismu a judaismu.

Toto dílo je nejen čtivé, strhující, ale také hluboce mystické.

 

(Údajný Ježíšův hrob v Kašmíru, Indie)

 

Protože na román se vztahují autorská práva, nedávám sem ukázku. Přesto jsem se rozhodla alespoň pro pár perliček:

(Z diskuze o zásadách buddhismu, konkrétně o "hříchu") - "Je to špatné slovo, my ho neznáme, známe jen slovo omyl. Když řekneš někomu, kdo zklamal, že se dopustil hříchu, vytváříš v něm pocit viny a zatvrzelosti. Když mu ale řekneš, že se mýlil, dáváš mu šanci na nápravu, na polepšení. Pokud jde o tvou otázku, tak ano, i špatnou myšlenku považujeme za zlý skutek. Ne vůči jinému, ale vůči tomu, kdo špatně myslí. ..."

"... Média, politici a lékaři jsou vazalové farmaceutických koncernů. Je to mnohem lepší byznys než zbraně, nafta, církve nebo opium. Nezapomínejte, že potravinářskému a farmaceutickému průmyslu nejde o vaše zdravé stravování ani o vaše vyléčení, ale o to, aby na vás vydělali. ..."

"... Jenomže s Buddhovým učením se děje to, co je příznačné pro každé ušlechtilé učení. Když mocní nemají dost sil, aby ho porazili, přivlastní si ho, podmaní a začnou si ho přizpůsobovat. ..."

 

Všem vřele tuto knihu doporučuji.

 

(Jozef Banáš, autor)

 

Vydal Knižní Klub, počet stran 428, česky. Překlad do češtiny ze slovenského originálu "Tajomstvo zázraku", vydaného nakladatelstvím Ikar v roce 2013.