HLEDÁNÍ HŘBITOVA

Nebojte se, nejde o žádné morbidní téma. Je to prozaické - moje včerejší návštěva kouzelného městečka Polná. Hlavním cílem byl židovský hřbitov. Během mé předešlé návštěvy tohoto města jsem to nestihla. 
Problém nastal brzo na to, co jsem se ke hřbitovu vydala. Ulice Pod Kalvárií, která navazuje na ulici Nerudovu a vede ke hřbitovu, v podstatě neexistuje. Dům číslo 382, u kterého jsem měla odbočit doleva, také neexistuje. Poslední stojící dům měl číslo 378. Na tomto místě totiž město Polná buduje rezidenční byty a domy,  včetně veškeré infrastruktury. Proto jsem se ocitla na obrovském staveništi. Nevěděla jsem tedy, kudy se k tomu hřbitovu dostat. Nakonec mi poradil jeden místní, který Polnou dobře zná. Myslela jsem, že to budu muset vzdát, ale řešení se našlo. Dotyčný pán mi ukázal cestu, bylo to s obrovitánskou oklikou. Smála jsem se, že taková oklika mi nevadí, mám dobře vytrénované a běhací nohy. A šla jsem. Trošičku jsem sice ještě bloudila, ale nic hrozného. Dálka to byla pořádná. Nebyla to vycházka, ale túra... Dostala jsem se až za město, potom kolem továrny Dafeplast, a dolů k čističce odpadních vod. Kolem čističky doprava polní cestou a krátce na to jsem hledaný hřbitov zahlédla. Neumíte si představit, jak obrovskou radost a štěstí jsem v té chvíli pocítila!
 
Jsem šťastná, že jsem to místo viděla na vlastní oči. Hřbitov byl užíván minimálně od roku 1597, a je zde něco málo přes 1300 hrobů s náhrobky. Je známá spekulace, že na tomto hřbitově ležela babička Adolfa Hitlera... 
Hřbitov je dost zanedbán a hodně náhrobků je zničeno. Kolem teče říčka Šlapanka a je zde všude kolem nádherná příroda. Fotky najdete na mém fejsbúkovém profilu (www.facebook.com/sasenka.cakanova). Jsem ráda, že jsem se na toto místo dostala shodou náhod - které vlastně neexistují, právě na svátek dušiček...
 
 
**********************
 
 
Mám nějaký divný internet, nejde mi upravovat obrázky. Proto se , prosím, podívejte na další snímky z tohoto magického místa tady: